Depilacja laserowa

fotoLaser jest najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do usuwania zbędnego owłosienia. Po laserowej depilacji mamy gładkie ciało na zawsze. Pozbędziemy się wrastających włosków po bolesnej depilacji woskiem, czy depilatorem. Z efektów laserowego usuwania owłosienia szczególnie zadowolone są osoby, u których po depilacji np. woskiem występują podrażnienia skóry, zapalenie okołomieszkowe, wrastające włosy.

 

Jak działa laser Light Sheer?
Laser, służy do usuwania owłosienia bezpowrotnie. Przenikająca do skóry wiązka energii jest pochłaniana przez melaninę (barwnik) włosa i zamieniania się na ciepło co uszkadza macierz włosa, czyli części mieszka włosowego, gdzie włos regeneruje się. Po uszkodzeniu macierzy włos nigdy nie odrasta.

Co to jest depilacja?
Depilacja czyli popularnie depilacja laserowa to usuwanie niechcianych włosów wraz z cebulkami na zawsze. Włosy po epilacji nie odrastają nigdy.

Czy depilacja laserowa jest skuteczna na zawsze?
Tak.  Zabieg laserowego usuwania owłosienia daje efekt na zawsze, ale wtedy gdy lekarz dermatolog dobierze odpowiednią moc promieni laserowych w czasie zabiegu oraz włosy będą na tyle ciemne i grube, aby te dawką zaabsorbować. Wtedy włosy zniszczone podczas depilacji nigdy nie odrosną.

Od czego zależy skuteczność depilacji laserowej?
fotoPodstawą dobrej i skutecznej oraz trwałej depilacji jest ciemny barwnik włosa (melanina). Tak więc skuteczność usuwania owłosienia uzależniona jest od koloru włosa. Włos powinien być czarny lub brązowy. Dodatkowym czynnikiem jest okolica depilowana oraz grubości włosów. Do właściwego zrozumienia tego możemy zastosować porównanie do drzew w lesie. Jeśli widzimy grube drzewo, wówczas posiada ono dużo drewna, natomiast cienkie drzewo ma mało drewna. Analogicznie gruby włos ma więcej barwnika, a cienki mniej. Tak więc cienkich włosków na wąsiku twz. „meszku” trudniej jest się pozbyć. Najlepsze okolice do depilacji to bikini i łydki i pachy. Efekty jakie możemy uzyskać to 80-95 % usunięcia włosów. Mogą pozostać włosy cienkie, jasne, które stanowią ok. 15-5 %.

Ile zabiegów potrzeba, aby całkowicie usunąć owłosienie z okolicy bikini i pach?

Aby całkowicie pozbyć się niechcianych włosów potrzebne są zwykle 3-5 zabiegi. Konieczność powtarzania zabiegu zależy od cyklu wzrostu włosa. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Zlikwidować można tylko te włosy, które są w fazie wzrostu. Włosy będące w spoczynku tzw. „uśpione cebulki” nie zaabsorbują dawki promieniowania i odrastają później. Stąd też by zniszczyć wszystkie włosy wymagana jest seria zabiegów zwykle w odstępach 4-12 tygodni. Zwykle po pierwszym zabiegu nie odrasta już około 30% włosów.  Pacjenci posiadający siwe, rude i jasne blond włosy nie będą zadowoleni z efektów, gdyż laser działa tylko na ciemne włosy.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji

  • Skóra poddawana zabiegowi powinna być czysta, posmarowana jedynie kremem emla jeśli potrzebujemy znieczulenia. Bardzo ważne! jeśli skóra jest sucha kilka dni przed zabiegiem należy ją natłuszczać np. balsamem Lipkar AP.
  • Bespośrednio przed zabiegiem należy ogolić depilowaną okolicę, ale zostawić kilka włosów, aby lekarz mógł ocenić ich kolor i grubość.
  • Przed zabiegiem nie można wyrywać włosków pęsetą, depilatorem, woskiem, tylko golić maszynką albo przycinać przy skórze nożyczkami. Depilację kremem  należy zaprzestać 7 dni przed laserową epilacją.
  • Przed zabiegiem nie stosować kremów z retinoidami oraz z kwasami, czyli substancji złuszczających. O wszystkich stosowanych lekach doustnych i miejscowych należy poinformować lekarza przeprowadzającego zabieg.
  • Leki swiatłouczulające i niektóre zioła (nagietek, dziurawiec, herbata Figura) muszą być odstawione na 7 dni przed depilacją.
  • Opryszczka i inne aktywne infekcje na skórze okolicy depilowanej są czasowym przeciwskazaniem do zabiegu, depilacja jest możliwa po całkowitym ich wyleczeniu.
  • Całkowitym przeciwskazaniem, ale czasowym, jest świeża opalenizna zarówno uzyskana po słońcu jak i po solarium, a także brązowe zabarwienie skóry po samoopalaczach, kremach brązujących. Minimalna przerwa po opalaniu to 4-6 tygodni, po kremach samoopalających 2 tygodnie. Generalnie im jaśniejsza skóra tym lepszy efekt zabiegu, a ryzyko podrażnień minimalne.

 
foto

Czy zabiegi depilacji laserowej są bolesne?

Podczas zabiegu odczuwa się kłucie o różnym nasileniu. Dolegliwości bólowe zależą od depilowanej okolicy i indywidualnej wrażliwości na ból. Aby zabieg był bardziej komfortowy skórę można posmarować znieczulającym kremem Emla na 60 minut przed zabiegiem i przykryć depilowaną okolicę folią spożywczą (zgodnie z ulotką leku). W gabinecie bezpośrednio przed depilacją zdejmujemy folię i zmywamy krem wodą. Skóra jest zdrętwiała i nie czujemy bólu. Krem znieczulający Emla kupujemy w aptece na receptę. Zawiera on leki znieczulające podobne jak znieczulenie u stomatologa: lignokainę i pilokarpinę. Osoby uczulone na te substancje nie mogą używać tego znieczulenia. W trakcie zabiegu dodatkowo używamy okładów z lodu do znieczulenia jeśli jest to potrzebne.

Jakie są przeciwskazania do laserowego usuwania owłosienia?

Do najważniejszych przeciwskazań do zabiegu depilacji laserowej  zaliczamy: ciążę, opaleniznę, stosowanie leków i ziół uwrażliwiających na światło (np. tetracyklina, fluorochinolony, nagietek, dziurawiec) oraz kremów samoopalających.