Cera atopowa

fotoW zimne i wietrzne dni skóra atopowa i wrażliwa jest szczególnie narażona na podrażnienia. Odpowiednia pielęgnacja pomoże się przed nimi uchronić, a gdy się pojawią – złagodzić.

Cera atopowa (ekstremalna forma skóry alergicznej) ma mało gruczołów łojowych, cienką warstwę rogową i genetyczny brak białka strukturalnego. Jest bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień. Źle znosi niektóre kosmetyki i źle reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr czy klimatyzacja.

Cera atopowa to schorzenie, które trzeba leczyć, kosmetyki jedynie mogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Natomiast przy skórze wrażliwej, jeśli dobierzesz odpowiednia pielęgnację, możesz sobie poradzić z nią sama. Charakteryzuje się ona niskim progiem odporności na działanie niewłaściwej pielęgnacji i niesprzyjających warunków zewnętrznych. W obu przypadkach trzeba zrobić wszystko, by złagodzić podrażnienia, nie tylko ze względu na zaczerwienienie i swędzenie, ale i przyczynianie się do niszczenia włókien kolagenowych, przez co skóra szybciej się starzeje.

W obu przypadkach pielęgnacja wymaga wsparcia dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki. Zasada jest taka, by stosować produkty apteczne, wolne od konserwantów, substancji zapachowych, barwników i intensywnie działających substancji aktywnych takich jak retinol.

  • Demakijaż powinien być przeprowadzony delikatnie, tak by nie naruszyć bariery lipidowej naskórka. Stosuj mleczka i płyny micelarne, omijaj zaś żele i mydła. Unikaj gorącej wody, która dodatkowo wysusza skórę, nie pocieraj zbyt mocno twarzy. Powoduje to rozszerzanie się naczynek i nadmierne wchłanianie się składników aktywnych z kosmetyków.
  • Cery wrażliwa i atopowa nie lubią skrajnych temperatur, słońca i wiatru. Jesienią jesteś narażona na dużą wilgotność na zewnątrz, zaś w pomieszczeniach na suche powietrze z kaloryferów. To warunki niekorzystne dla tego typu cer. Tym bardziej należy unikać kosmetyków złuszczających i zawierających substancje drażniące takie jak wysoko stężona witamina C. Przed wyjściem na dwór chroń skórę przed słońcem filtrami fizycznymi, które nie wywołują podrażnień.
  • Jeśli zadbasz o odpowiednie nawilżenie cery atopowej i wrażliwej (zwykle są suche), odbudujesz ich płaszcz lipidowy, dzięki czemu będą lepiej zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki powinny zawierać np. mocznik, hialuronian sodu oraz naturalne substancje natłuszczające m.in. olej makadamia, masło shea. Dobrze jeśli kosmetyk do kąpieli delikatnie natłuszcza ciało już podczas mycia.